Отглеждането на тези невероятни животни е много приятно преживяване. То много прилича на оглеждането на котенце, защото зайчетата имат същия добър нрав и са гальовни. Обичат да ги галят и да им се радват. Винаги им говорете с мил и нежен тонон, за да спечелите доверието им и да се чувстват спокойни във Ваше присъствие.
Продължителността на живота на мини зайчетата е от 5 до 15 години. В зависимост от породата си достигат от 1,25 кг до 2 кг. Най – леки са представителите на породата Холандско джудже.
Хубавото на това да отглеждаш мини зайче е, че тези животинки не вдигат много шум и поради това са много подходящи за апартамент. Зайчета лесно научават своето име и дори ще дойдат при вас, ако ги повикате.
Не бива да се забравя, че зайчетата не понасят голямата горещина – не ги оставяйте на пряка слънчева светлина. През целия ден трябва да имат достъп до вода, като поилката е във вид на пипета, за да не се обръща и излива в клетката. Прекалено ниските температури също не са препоръчителни, защото може да простудят животното.
Зайчетата са доста капризни по отношение на храната, но все пак тя трябва да бъде разнообразна и да съдържа най-вече сух фураж, ябълки, сено. Трябва да сте сигурни в произхода на храната, която им давате, защото нитратите са много вредни за тези животинки. Не предлагайте на зайчето зеле и маруля, защото ще предизвикате натрупване на газове в стомахчета им, за сметка на това пък можете постоянно да ги храните със сено, закупено от проверен зоомагазин. Предлагайте им храна два пъти на ден. Изхвърляйте редовно недоядените остатъци, за да предпазите клетката от замърсяване.
Друго важно нещо е да осигурите на зайчето играчки, защото в противен случай те ще си играят с килимите, кабелите и дамаските на диваните, а това никак не е приятно. Играчките за котки вършат доста добра работа в този случай.
Ако пускате зайчето извън клетката, не го оставяйте без надзор. Предпазвайте го от стрес, защото той е пагубен за зайчетата. Пазете зайчето от удари, защото костната му система е много крехка и лесно може да го нараните фатално.
Важна особеност е, че сменят козината си на всеки 3 месеца и за това трябва да бъдат редовно сресвани. Не трябва да ги къпете целите, но можете частично да им миете отделни части от тялото, без да прекалявате, защото зайчетат се страхуват от водата и може да се стресират.
Зъбите им нарастват постоянно и е необходимо да им осигурите нещо за хрупкане – пресни клонки или специални крекери.
Друг проблем са инфекциите, които ще познаете по отделяните секрети от носа или очите на животинчето или по звука на кашлица от дробовете му. Лекуват се чрез антибиотици, но само от ветеринар. Хубаво е да ваксинирате зайчето всяка година.
Гъбичните заболявания по козината също се срещат често. Представляват места по козината без окосмяване. Третират се с антимотичен препарат, предписан от ветеринар.
Добрата хигиена на клетката и на самото зайче е водещ фактор за правилното му развитие и за предпазване от болести. Постелката трябва винаги да е чиста и суха.
И не на последно място – никога не вдигайте зайчето за ушите Правилният начие е да го подхванете с една ръка през гърдите, а с другата през задницата.
Грижете се с любов за Вашето зайче и то ще ви се отплати с привързаност и доверие.
|